TÁMOGASS!
Adószám: 18908965-1-43
Számlaszám: 16200106-11603384
KAPCSOLAT
info@sz2a.hu
 
HUN | ENG

Találkozó és workshop az ELTE TTK tanárképzésben résztvevő hallgatóival

Tartalmas megbeszélésen vehettünk részt az ELTE TTK-n az Edisonplatform szervezésében, ahol a tanárképzésben részt vevő hallgatókkal és oktatókkal volt alkalmunk találkozni. A hallgatók nagyobb része az úgynevezett Z-szakra jár (jellemzően, de nem kizárólag rövidciklusú, 2-4 féléves, természettudomány-környezettan szakos tanárképzés), illetve ott voltak a „hagyományos” természettudományos tanárképzésből is néhányan.

A MAVESZ-Sz2A Projektverseny jelentkezésének határidejét 2024. november 25-ig meghosszabbítjuk

Még lehet jelentkezni a Magyar Vegyipari Szövetséggel (MAVESZ) közösen szervezett, 10-11. osztályosok legalább 4 fős csapatai számára a természettudományokra, ezen belül is a fenntarthatóságra, az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaira épülő projektversenyre.
További információk a Projektverseny honlapján, illetve facebook oldalán lesznek megtalálhatók: https://zoldvegyertek.hu/, https://www.facebook.com/mavesz.sz2a.projektverseny/

MOL Dunai Finomító STEM Szakmák Napja 2024

Százhalombatta és környéke iskoláiból érkezett mintegy 500 tanuló részvételével tartott természettudományos, pályaorientációs napon vehettünk részt a MOL Dunai Finomítóban. Mobillabor tanáraink, Dóbéné Cserjés Edit, Dudásné Kovács Erika és Pátrovicsné Deme Erika a nap folyamán érdekes, izgalmas, és tanulságos kémia, fizika és biológia kísérleteket mutattak be a felső tagozatos diákoknak.

Indul a MAVESZ-Sz2A Projektverseny

Szakmai együttműködő partnerünkkel, a Magyar Vegyipari Szövetséggel közösen kiírtuk az új, Magyarországon újszerű MAVESZ-Sz2A Projektversenyt. A megmérettetésre 10-11. osztályosokból álló csapatokat várunk. A diákok az ENSZ Fenntarthatósági Fejlődési Céljaihoz kötődő projektek készítésének megjelölésével regisztrálhatnak november 15-ig, majd készíthetik el projektjeiket 2025. február 15-ig. A folyamatban a versenyt támogató cégek mentorálási segítséget is nyújtanak.

Szabadon elérhető STEAM oktatási anyagok

Az Erasmus+ program keretében megvalósult STEAM4ALL projekt által kidolgozott oktatási anyagok (e-learning kurzusok, óravázlatok, háttéranyagok stb) ingyenesen hozzáférhetővé váltak. A STEAM oktatási modell lényege, hogy integrálja a természettudományok, a technológia, a mérnöki, a művészeti és a matematikai ismereteket. A programban Tóth Imola tanárnő is részt vett, aki Mobillabor projektünk révén tartott foglalkozásokat az Újszászi Vörösmarty Mihály Általános Iskolában.

Elindult a Kémia Mobillabor 2024-25-ös tanéve

Az immár hagyományos, tanévnyitó Kémia Mobillabor tanártalálkozónkat a BMSZC Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Technikumban tartottuk szeptember 14-én. Minden évben folyamatosan bővülni tudunk, és idén már a negyvenet közelíti a kollégák száma, akik az ország egyre több sok iskolájában tartanak kísérletező kémia foglalkozásokat. A találkozón megbeszéltük az aktualitásokat, az újonnan csatlakozók átvették Mobillabor-ládáikat, a többiek a pótlásokat. Köszönjük a segítséget ezekhez a Soneas Vegyipari Kft-nek, ahonnan rengeteg anyagot kaptunk adományként. Természetesen köszönjük a segítséget támogatóink folyamatosan bővülő körének, akik nélkül egy ekkora méretű programot lehetetlen lenne működtetni, és egy tanévben 11-12 ezer tanulót elérni 300 körüli foglalkozás keretében.

Ismét elstartolt a Fizika Mobillabor

Szeptember 28-án a programot támogató Semilab Zrt. székhelyén találkozott össze a Fizika Mobillabor tanárcsapat. Az alkalmat az első próbafélév tapasztalatainak részletes átbeszélésére fordítottuk. A csapat a 2024-25-ös tanévben összesen tíz iskolában 5-5 alkalmas foglalkozás-sorozatokat fog tartani. Az eddigiekhez hasonlóan menetközben folyamatosan gyűlnek az ötletek, módszertani javaslatok ahhoz, hogy a tanév végével eljuthassunk a Kézikönyv 2.0 változatához.

Mentor-szakkör programjaink az ország több pontján

Egy ideje már terveink között szerepelt, hogy a Kémia Mobillabor egyszeri iskolalátogatásait, foglalkozásait kiegészítve, azokra is építve, néhány helyen segíthessük a tudás alaposabb megosztását és elmélyítését, ahol lehet, a tehetséggondozást. Keil Andrea, Bárány Zsolt Béla és Nagy István tanáraink kezdtek az ország három pontján, Esztergomban, Debrecenben és Szekszárdon a 2023-24-es tanévben ilyen mentoráló és/vagy szakkör-jellegű foglalkozásokat.

A Diákmentor Program második éve zárult Debrecenben

A 2022. őszén a Tóth Árpád Gimnáziummal, illetve a Debreceni Református Kollégium Dóczy Gimnáziumával együttműködésben, Hotziné Pócsi Anikó és Bárány Zsolt Béla tanárok koordinálásában kezdett „diák mentorál diákot” kezdeményezés második tanévét zártuk. A program során a két iskola, illetve más Debrecen környéki iskolák tanulói alkottak mentorpárokat.

Nyári foglalkozást tartottunk a Láthatatlan Iskola növendékeinek

Bárány Zsolt Béla és tanítványai foglalkozásokat tartottak a Láthatatlan Iskola nyári táborában Debrecenben, a BASF-fel együttműködésben. A Láthatatlan Iskola az átmeneti otthonban élő gyerekek mentorprogramja. Összesen 52 hátrányos helyzetű, 9-13 év közötti gyermek próbálhatott ki hatféle kísérletet négy asztalnál, több körben, amelyek jól illeszkedtek a tábor idei témájába: szakmák, továbbtanulás, munkák. Köszönjük a lehetőséget, és örülünk, hogy ebben a körben segíthettünk a pályaorientációs tevékenységben.

Nyári természettudományos táborban vettünk részt Tiszaújvárosban

A Tiszaújváros Jövőjéért Alapítvánnyal együttműködésben hat alapítványi tanárkolléga és önkéntes (Bárány Zsolt, Bárány-Kis Mónika, Madarassi Márk, Marchis Valér, Murányi Zoltán, Németh Liza) tartott júliusban egy héten át foglalkozásokat a Szerencsi SZC Brassai Sámuel Szakképző Iskolájában, Tiszaújvárosban, amelyeken négy városi általános iskola tanulói vettek részt.