Harry Potter nap a Leánynevelőben

Az esztergomi Gyermekotthonban (hosszú nevén Speciális Gyermekotthoni Központ, Általános Iskola és Szakiskola, rövidebb, mindenki által régi nevén pedig a „Makarenkó”) tartottunk Harry Potter napot. Önkéntesünk, és a kezdetektől Kémia Mobillabor tanárunk, Keil Andrea folyamatosan bombáz ötleteivel, hogy mi minden hasznosat tehetnénk még a környezetében, és mi ezeket persze igyekszünk is megvalósítani.

Ilyen volt az a felvetése a 2023-24-es tanévben, hogy próbáljunk kémia foglalkozásokat tartani ebben az intézményben, amely valójában egy leánynevelő, rettenetes előtörténetekkel. Andi beszámolóját erről az évről itt (a 6. oldaltól) lehet olvasni, mindenkinek ajánljuk. A végén ott a mondat, hogy gondolkozunk „a feladatunkon”.

Andi jött aztán azzal, hogy a Gyermekotthon tanáraival, nevelőivel, továbbá néhány diákönkéntesünkkel összerakna egy napot, ahol érdekes, szórakoztató, kicsit gondolkoztató, kicsit tanító, kreatív játékokat végeznének a lányokkal. És megcsinálták! Hadd mutassa itt néhány kép a Harry Potter nap hangulatát.

Persze itt nincs megállás. Andi másik innovációján, a táti Duna-szigeti természettudományos élménynapon is fogadtunk két csapatot is a „Makiból”, ők is a 20 résztvevő csapat között voltak, és a napról külön hírben számolunk be. Közben már elkezdtük összerakni egy egyhetes kísérletezős nyári tábor programját számukra (persze az intézmény zárt falai között).

Mindez persze sajátos, szokatlan aspektusa a természettudományos oktatásért végzett munkánknak. De hallva az Otthon vezetőinek történeteit arról, hogy mi történik a 18 éves korukban kikerülő, az „életbe visszakerülő” leányokkal, azt merjük remélni, hogy kicsit mi is hozzá tudunk járulni az intézmény szellemiségéhez, ahhoz, hogy legalább néhányan, és talán egyre többen, ne ott folytassák, ahonnan bekerültek. Már hallunk egy-egy példát akár a felsőoktatásban történő továbbtanulásról is.