Vándorkupa 2025 beszámoló
A 2025. évi Szabó Szabolcs Komplex Természettudományos Vándorkupa országos döntőjét kettős rendezésben tartottuk, házigazdáink a 2024. évi megosztott első Siófoki Vak Bottyán János Általános Iskola és AMI, illetve Balatonlelle-Karádi Általános Iskola és AMI voltak.

A szervező csapat
2024. tavaszán kettős holtverseny alakult ki a Vándorkupa döntő végére, s ekkor úgy döntöttünk, hogy megpróbáljuk, bevállaljuk a kettős rendezést, különösen mivel két „szomszédvár”, Siófok és Balatonlelle végzett az élen. Előre bocsátva rögtön a tanulságokat: kitűnően sikerült a két helyszínen a megvalósítás, s ehhez mindkét iskola aktív és lelkes hozzájárulása nélkülözhetetlen volt. Köszönjük Tóthné Zachár Gyöngyi siófoki, és Misetáné Dr. Burján Anita és Gelencsér Gábor balatonlellei tanároknak, továbbá Dorogi Krisztina siófoki és Miseta Zoltán balatonlellei iskolaigazgatónak a rengeteg segítséget és munkát. Köszönjük a Siófoki Tankerületi Központnak, Siófok és Balatonlelle városok önkormányzatának a támogató együttműködést.
De azt gondoljuk, hogy egyszer elég volt egy ilyen kísérlet…

Ki találta ki ezt a fizika feladatot…?
A pénteki megnyitónak, az írásbeli fordulónak, majd a kísérő programoknak a Siófoki Vak Bottyán János Általános Iskola (illetve a város és nevezetességei, így a Kálmán Imre Művelődési Központ, a Víztorony, és a szomszédos Perczel Mór Gimnázium) adott otthont, balatoni hajózással és városi kisvonatozással kiegészítve. A Boglári Kollégiumban szállhattak meg a csapatok (köszönjük Szabóné Molnár Bernadett igazgatónak a sok segítséget), péntek este még a közeli Kalandparkban csúszhattak egyet a bobpályán és élvezhették a pazar balatoni naplemente panorámát a Gömbkilátóból. Szombaton a Balatonlelle-Karádi Általános Iskolában zajlott le a többi versenyforduló, az eredményhirdetés, és a csapatok még Balatonlelle fagylaltozóiba is kuponokat kaptak hazaindulás előttre.
Nagy örömünkre szolgál, hogy az idei évben is lokális összefogás állt a rendezvény mögé, és a lebonyolításhoz számos helyi és régióbeli intézménytől, vállalattól, vállalkozástól kaphattunk segítséget, támogatást. Köszönjük: Siófoki Tankerületi Központ, Siófok Város Önkormányzata, Balatonlelle Város Önkormányzata, Boglári Kollégium, Balaton Hotel Siófok, Balatonboglár Bobpálya és Kalandpark, Balatoni Hajózási Zrt, Dunántúli Regionális Vízmű Zrt Siófok, Geleta Cukrászda Balatonlelle, Hotel Melis Balatonlelle, HunGast Szupermenza Siófok, ICE SALON Balatonlelle, Judit Cukrászda Balatonlelle, Kálmán Imre Kulturális Központ Siófok, Kékesi Papírbolt Siófok, Kometa 99 Zrt Kaposvár, Lissé Édességgyár Kft Keszthely, Márton Cukrászda Balatonlelle, Pek-Snack Kft Igal, Sió-Eckes Kft Siófok, T Flotta hajózás Siófok, Wonderfresh Kft Siófok.

Én nem fogok fékezni!

Kockáztassunk?
Megtiszteltetés volt, hogy a megnyitón megjelent és köszöntötte a Szabó Szabolcs Természettudományos Vándorkupát Dr. Kovács Miklós, Siófok alpolgármestere, és Plancon-Zádori Gyöngyi, a Siófoki Tankerületi Központ igazgató-helyettese, szakmai vezetője, a díjkiosztón pedig dr. Felházi Miklós, Balatonlelle polgármestere köszöntötte a résztvevőket.
A 2024-25-ös Vándorkupa ezúttal is a novemberben megrendezett online fordulóval kezdődött, amely itt tekinthető meg. Ezt követően a csapatok az előzetes feladaton dolgoztak. Az idei évben négy, ételfestékkel és vízzel kapcsolatos kísérletet kellett a csapatoknak kitalálni, majd a kísérletekről olyan videót készíteni, amely megmutatja, hogy az ételfesték miben segíti az észlelést, miben járul hozzá a jelenség jobb megfigyeléséhez. A víz és az ételfesték minél többféle tulajdonságát kellett megpróbálniuk felhasználni többféle kísérlet elvégzéséhez, lehetőleg minél többféle természettudományos területhez (fizika, kémia, biológia, földrajz) kapcsolódva.
Felhívtuk a figyelmet arra is, hogy a Döntőben minden csapatnak a videóban bemutatott kísérletek közül egyet kell majd elvégeznie élőben a zsűri és a többi csapat előtt. De azt, hogy ez melyik kísérlet lesz, a zsűri dönti el, és a csapat a helyszínen tudja majd meg. A bemutatóhoz a csapatnak magának kellett az eszköz- és alapanyagszükségletről gondoskodnia, bármelyik kísérlet bemutatását kapják is feladatul, így persze érdemes volt a kísérleteket ennek a szempontnak a figyelembevételével összeválogatni.

A zene és a természettudományok
Az országos döntőig az idei évben 15 csapat jutott el:
- Ady Endre Elméleti Líceum, Nagyvárad
- Aba Sámuel Általános Iskola, Kazár
- Balatonlelle-Karádi Általános Iskola és AMI
- Európa 2000 Gimnázium, Budapest
- Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium
- Kaposvári Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola, Gimnázium és Szakgimnázium
- Kecskeméti Református Gimnázium
- Kondorosi Petőfi István Általános Iskola és Kollégium
- Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola és AMI, Soltvadkert
- Martonvásári Beethoven Általános Iskola
- Pécsi Sebestyén Ének-Zenei Általános Iskola és AMI, Budapest
- Siófoki Vak Bottyán János Általános Iskola és AMI
- Székesfehérvári Kossuth Lajos Általános Iskola
- Szent Lőrinc Katolikus Általános Iskola, Pestszentlőrinc
- Veszprémi Kossuth Lajos Általános Iskola
Nagyon örültünk, hogy ezúttal öt új iskola csapata is bekerült a döntőbe (Kazár, Kaposvár, Kecskemét, Kondoros és Martonvásár). Örülünk, hogy kis kihagyás után ismét el tudott jönni Nagyváradról is csapat. A házigazdáink mellett több más visszajáró csapat is ismét megmérette magát.
A Vándorkupa zsűrijének összetétele a következő volt:
- Bárány Zsolt Béla, a zsűri elnöke, az Alapítvány önkéntese és számos kezdeményezés (pl. Kémia Mobillabor, mentorprogramok, Kémia Tansegéd) résztvevője, motorja, kémiatanár, vegyész,
- Dr. Szakmány Csaba, az Alapítvány szakmai vezetője, kémia-fizika tanár,
- Dr. Angyal Zsuzsanna, az ELTE Természettudományos Oktatásmódszertani Centrum vezetője, mesteroktató, együttműködő partnerünk,
- Kertes Fruzsina, az Alapítvány más kezdeményezéseiben (Kémia Tansegéd, Mobillabor) is részt vesz, kémia-biológia tanár (néhány évvel pályakezdés után),
- Darabos Kata, doktorandusz, a Földrajz Tansegéd kialakításában is részt vett, földrajztanár (szintén pár évvel pályakezdés után),
- Tislér Levente, az Alapítvány önkéntese, másodéves egyetemista, korábbi Kis Kavics Kupa csapattag, Vándorkupa-szervező és zsűritag,
- Keresztes Zalán, a 2024. évi győztes balatonlellei csapat tagja, kilencedikes gimnáziumi tanuló.

A zsűri ellenőrzi a csapatokat
A Megnyitót a siófoki Kálmán Imre Művelődési Központban tarthattuk, ahol az iskola kórusának műsorát a köszöntők és a két nap programjának ismertetése kísérte. Ezt követően az írásbeli, komplex természettudományos feladatsoron dolgoztak a csapatok.
Ezután, a délután során a csapatok a Perczel Mór Gimnáziumban kísérleti bemutatón és foglalkozáson vehettek részt, illetve a városban is rövid séta zajlott le a Fő téren, a Víztoronyban, majd a Kikötő felé, ahonnan azután ki is hajóztunk a Balatonra, majd kisvonat vitt vissza az iskolába. A vacsorát követően a csapatok átköltöztek Balatonboglárra, a Kollégiumba, majd kirándultunk egyet még a Bobpályára és a Gömbkilátóba.
A szombati nap reggelén az őszi online forduló, az előzetesen beküldött videó, illetve a pénteki írásbeli forduló után ekkor először szembesültek a csapatok azzal, hogy ki hol is áll a pontversenyben. A csapatok részletes visszajelzést is kaptak az előzetesen beküldött videóról, és a zsűri által kiválasztott egy-egy kísérlet bemutatásával kezdődtek a Vándorkupa aznapi fordulói. A teremben ki is vetített rövid kísérleti bemutatók során a zsűri és a „nagyközönség” sokféle megközelítésben láthatott ételfestékes-vizes kísérleti prezentációkat és magyarázatokat.
Már hagyományos módon, kvíz és információ-csepegtetéses forduló következett, amelyek során a csapatok tudásukról és gondolkozásukról is tanúságot tehetnek, miközben az idő, sőt még a kockázatvállalás is számít.
Az utolsó, ügyességi fordulót a jó időben a szabadban tudtuk tartani. Minden évben igyekszünk a játékot, ügyességet kombinálni tudományos alapokkal, leggyakrabban fizikával. Idén a csapatok egy-egy fiú és lány tagjából összeállított párnak, egy-egy fa keverő pálcikát fogva egy pingponglabdát kellett átvinniük keresztbe majd vissza a kézilabdapályán, illetve leejtés esetén (melyből nem kevés volt) újraindulni. A csapatok ezúttal is különféle kreatív megközelítésekkel álltak neki a dinamikai furfangnak.

Óóóóvatosan!
A 2024-25. évi Vándorkupa is az utolsó pillanatig nyitott volt, amint azt a ponttáblázat is mutatja. Ráadásul az idei év is nagy izgalmakat és nem megszokott fordulatokat hozott végül. Előre elhatároztuk – és ezt be is jelentettük a verseny kezdetén – hogy ha esetleg ismét holtverseny alakulna ki (bármennyire is nem valószínű ez hét fordulót követően), akkor az írásbeli forduló sorrendje dönt, ha esetleg még így is döntetlen, akkor az előzetes feladatra kapott pont számít, illetőleg ez után pedig az online fordulóé.

A győztes csapat
Nem nagyon hitt a zsűri a szemének, amikor a záró ügyességi forduló helyezéseit és pontszámait feldolgozva azt látta, hogy tavaly után ismét holtverseny alakult ki az élen. A Veszprémi Kossuth Lajos Általános Iskola „Libacsőrű Hüllők” csapata (Szücs Romi, Szűts Ábel, Molnár Vanda, Simon Sebestyén, felkészítő tanárok: Nagyné Czaun Marianna és Zsámár Gyöngyi) és a Balatonlelle-Karádi Általános Iskola és AMI „Három a magyar igazság” csapata (Nagy Léna Viktória, Gézárt Áron, Siska Luca, Komáromi Gergő, felkészítő tanárok: Misetáné Dr. Burján Anita és Gelencsér Gábor) egyaránt 182 ponttal végzett. Így az írásbeli forduló sorrendjét is figyelembe vettük, ahol a veszprémiek 61 pontot értek el, míg a balatonlelleiek 52-t, így ez a „szétlövés” döntött végül az első hely sorsát illetően Veszprém javára.
Harmadik helyre egy idén először szereplő iskola, a Kondorosi Petőfi István Általános Iskola és Kollégium „Bókoló zsálya” csapata futott be (Kozsuch Adél, Szabó Zoltán, Pekárik Gréta, Lázár Noel, felkészítő tanár: Rideg Ildikó), 175 ponttal.
A győzteseknek, a dobogósoknak, és minden résztvevő csapatnak gratulálunk a versenyzéshez!
Az idei Vándorkupát végül még egy csavarral zártuk, ha ennyi izgalom még nem lett volna elég. Célunk az, hogy a Vándorkupa minél inkább valódi vándorkupa lehessen, vándorolhasson, és egyre több iskolát, települést, régiót vonhassunk be a rendezés örömeibe. Veszprém már kétszer is rendezett, Balatonlelle pedig most volt a házigazda. Rövid egyeztetések után ezért, minden érintett egyetértésével a 2025-26. évi Vándorkupa döntőjét Kondorosra, az idei harmadik helyezett Petőfi István Általános Iskolába hirdettük meg. Külön örülünk annak, hogy a hatodik Vándorkupa, az eddigi közép-dunántúli, somogyi-veszprémi (Veszprém, Pápa, Siófok-Balatonlelle), illetve budapesti (Pestszentimre) rendezéseket követően a Tiszántúlra, Békésbe is meg fog érkezni.
Tavaly kipróbáltuk, idén folytattuk: tizedik és kilencedik osztályos középiskolás önkénteseink, Malaczkó Réka, Godó Gréta és Vörös Nóra ismét végig közvetítették közösségi média felületeinken a versenyt és az eseményeket. Szombaton elnézve a szemeiket, az éjszaka némi „csajos beszélgetésekre” is alkalmat adhatott …

SM team
Köszönjük minden tanuló, tanár, a vendéglátó iskolák vezetése, tanárai és diákjai, támogatóink és partnereink részvételét, segítségét, együttműködését. 2025 őszén folytatjuk, az országos döntőben pedig 2026 tavaszán Kondoroson találkozunk!
Aktuális
Támogass!
Banki adataink:
Magnet Bank
16200106-11603384
HU13 1620 0106 1160 3384 0000 0000
A Termtud Oktért Szabó Szabolcs Kh. Al.
Adószámunk:
18908965-1-43
Kapcsolat
A Természettudományos Oktatásért Szabó Szabolcs Emlékére Közhasznú Alapítvány
E-mail: info@sz2a.hu
Postacím: 1125 Budapest, Felhő utca 5/b